teknofaun

det friskgrønne nettmagasinet

Faun

Grønn selvhjelpsbok – for bedrifter

Bilde: Wikimedia Commons

Det finnes mengder av selvhjelpsbøker for hvordan man kan leve et grønnere liv. Den engelskspråklige boken «You Can’t Afford Not To Be Green» («Du har ikke råd til å ikke være grønn») skiller seg ut på to måter.

For det første er den gratis tilgjengelig som ebok. For det andre retter den seg til bedrifter, og ikke til enkeltpersoner.

Boken er kort, bare 60 sider, lettlest og presenterer 51 forskjellige råd som burde være aktuelle både for enkeltmannsforetak, småbedrifter og større bedrifter. Utgangspunktet er spørsmålet: Har din bedrift råd til å være grønn, finanskrisen tatt i betraktning. Svaret er bokens tittel – du har ikke råd til å la være. Bedrifter som velger å bli grønnere blir samtidig mer fleksible og mer konkurransedyktige enn de som lar være, og får også et bedre image.

Dette er langt fra en radikal bok. Den utfordrer ikke det økonomiske vekstparadigmet, men viser i innledningen tvert om en sterk tro på at økonomisk vekst og grønnere veivalg lar seg kombinere, med en noe tvilsom referanse til svensk økonomi. De 51 tiltakene som foreslås er heller ikke radikale. Noen av dem, som å redusere bruk av utskrifter og å praktisere kildesortering burde være selvfølgeligheter. En ensom svale gjør ingen sommer, og å gjennomføre slike tiltak gjør heller ikke i seg selv en grønn bedrift. Det er heller ikke vanskelig å finne eksempler på selskaper som har gjennomført slike tiltak og som bruker dem i en «grønnvasking»-kampanje, mens de på et mer grunnleggende nivå fremdeles er mørkegrå.

En av bokens styrker er at den i tillegg til lettleste råd, med korte tekster til hvert av dem, også gir tips til nettsider med mer informasjon og til gode løsninger som finnes på markedet. I blant blir det litt i overkant, og boken minner mer om markedsføring enn om rådgivning. Det er neppe tilfeldig at en bok publisert av yudu.com – en aktør innen markedet for digital publisering – har nettopp digital publisering som sitt første råd. Noen av de foreslåtte tiltakene er imidlertid mer spennende, bedriftseiere som holder til på et egnet sted blir blant annet oppfordret til å produsere sin egen strøm ved hjelp av vindmøller og solenergi, eller å ta i bruk grønn byggepraksis fra bunnen av. Oppfordringen til bedrifter om å bruke økologiske matvarer i kantinen burde mange norske bedrifter lytte til.

Det er også interessant at boken nevner «peak oil» – oljetoppen. Dette begrepet, som refererer til tidspunktet da verdens oljeproduksjon når toppen og olje som en konsekvens vil bli dyrere og dyrere, er det sørgelig lite fokus på i Norge. Oljetoppen ligger neppe mange år frem i tid. For Norge sin del er det enda sørgeligere at debatten ikke har kommet, siden norsk oljeproduksjon nådde toppen allerede tidlig på 2000-tallet, og deretter har gått nedover. – Forbered deg, lyder rådet i boken. Det er et godt råd.

En åpenbar svakhet for norske lesere er at boken er skrevet med amerikanske lesere i tankene. Likevel er dette en bok som burde tjene til inspirasjon. Bedriftsledere og for den del tillitsvalgte som ønsker å vri sin bedrift i en grønnere retning burde ta en titt. Kanskje kan boken også inspirere noen i norsk miljøbevegelse til å skrive og publisere – gjerne gratis og elektronisk – en tilsvarende bok for norske bedrifter? En «Litt grønnere – 365 ting du kan gjøre for miljøet» i bedriftsutgave hadde ikke vært å forakte.

You Can’t Afford Not To Be Green

av yudu.com

Yudu Media, Storbritannia, 2008

Tilgjengelig gratis på nett

Leave a Reply

Nettmagasinet Teknofaun - ansvarlig redaktør: Øyvind Strømmen